Вести

Шта се замера Дирекцији за изградњу?

Поводом низа критика на рад ЈП „Дирекција за изградњу“, које су изречене на последњој седници Скупштине града Пожаревца данас су се јавности обратили одборници и председници Савета месних заједица. Они су обавестили јавност о чињеничном стању које су затекли на терену приликом контроле радова које је спровела Дирекција, а који се не слажу са финансијским планом, одобреним средствима и предвиђеним и одрађеним радовима.
Одборник Иван Јовић из МЗ Сопот рекао је да су Савет формирали комисије у које су ушли представници свих политичких странака и саставили извештаје, свако за своју месну заједницу, које су представили јавности. Он је као један од спорних радова означио изградњу тротоара од основне школе „Свети Сава“ до касарне „Сопот“ где је по плану било предвиђено да се уради 950 метара и у ту сврху је опредељено 3 милиона динара. Јовић је напоменуо да је урађено само 325 метара и да је по коначној рачуници овај посао преплаћен и да радови вреде око 3 420 динара по квадрату. Он је додао и да има проблема везаних за изградњу канализационе мреже, и да је у пројекту изузето пет улица у којима још увек није урађена канализација. Фекална канализација није завршена у улици Војске Југославије иако је новац за то опредељен још прошле године. За тај осао радови нису ни започети, нити је расписан тендер. Рекао је да још увек све улице немају уведену воду, ако је Савет још прошле године предао захтев.
Одборник и председник МЗ Булевар Далибор Миљковић је обавестио јавност о извештају комисије која је формирана у тој месној заједници. Повод формирања комисије је мерење дужине и ширине реконструисаног тротоара у улици Боже Димитријевића. Комисија је утврдила да није урађено 349,6 метара тротоара од плаћених 571,8 метара и за ту сврху је укупно било издвојено 1,5 милиона динара.
О нелогичностима код изведених радова у МЗ Ћириковац говорио је одборник Млађан Николић, који је истакао да је за реконструкцију бине у Дому културе фактурисано је за површину од 90 метара квадратних а одрађено је 70. Фактурисана је набавка и постављање чамових дасака у висини од 63.900 динара а није уграђена ни једна. Плаћене су и керамичке плочице у износу од 58.800 динара, а месна заједница је већ имала своје које су уграђене и само је неколико редова налепљено. Хоризонтално обележавање спортског терена наплаћено је за 128 метара квадратних иако је укупно офарбано 91 метар линија које су ширине 5 цм што укупно даје само 4,5 метара квадратних. За тај посао наплаћено је 63.360 динара. На истом терену постављена су и два рукометна гола која су коштала заједно 143.000 динара. Малопродајна цена једног гола, речено је на конференцији, износи 19 900 динара.
Председник Скупштине Пожаревца Бане Спасовић истакао је да је ЈП „Дирекција за изградњу“ у својим финансијским плановима приказала једно стање, а јавне набавке су рађене по другом стању. Спасовић је рекао да извршна власт одобрава средства на основу финансијских планова, што значи да је град издвојио новац да се уради свих 950 метара тротоара у Сопоту и свих 571 метар у улици Боже Димитријевиће, а не само 230 метара тротоара у МЗ Булевар и 325 метара у Сопоту. Што се тиче радона у МЗ Сопот, требали су да почну у августу, а не октобру. Што се тиче улице Боже Димитријевића, предвиђени износ од 1, 5 милиона динара Дирекција није повукла. То значи да није тачна констатација директора ЈП Дирекција з изградњу, изречена на последњој Скупштини да радови нису извршени због недостатка средстава. „Средства су обезбеђена онако како су они приказали у финансијском плану“, рекао је Спасовић.
Он је додао и да Скупштина нема комплетну документацију о свим поменутим активностима Дирекције, већ је комплетиран само део који се тиче реченог о МЗ Ћириковац, где поред већ изречених примедби, у документацији стоји и да је на тендеру било понуда и са много нижим ценама које нису прихваћене. Спасовић је поново од директора ЈП „Дирекција за изградњу“ затраажио да му достави преосталу документацију. Он је додао да, уколико се успостави да Дирекција није пословала по закону, за директора постоји само једно решење, јер у том случају посао није урадио како треба: „Уколико се не буде слагало чињеничо стање и документација са оним што смо ми овде рекли, директору Дирекције преостаје само једно решење, јер он онда свој посао није урадио како треба, није обезбедио да предузеће послује у складу са законом, није извршио контролу рада надлежних служби и радова на терену“.
Спасовић је истакао и да би волео да посао који ради он са одборницима ради извршна власт, јер када Скупштина преузме контролу на себе, тада нема више могућности за било какве корекције, већ она утврђује да ли је извештај подннет, да ли је у складу са законом и да ли је чињенично стање у складу са законом. Ако се утврди да није, зна се какве су последице по директора. „Ја не кажем да је директор крив, већ кажем да није обавио свој посао. Тражио сам на седници Скупштине да утврди чињенично стање и да утврди евентуалну одговорност за запослене који нису добро обавили свој пасао. Очекујем да ће тужилаштво и полиција проверити наводе са ове конференције“.
Спасовић је додао и да су сви одборници и председници Савета месних заједница позвани да провере стање на терену и да је Скупштина отворена за све њихове примедбе и сугестије.