Вести

Ана Брнабић у Костолцу: Кина је велики партнер Србије

Српска премијерка Ана Брнабић посетила је данас  Термоелектрану „Костолац Б“, у којој се тренутно спроводи највећи инвестициони пројекат у области енергетике у Србији – изградња новог блока термоелектране „Б 3“. Делегацију која је посетила Костолац су са српске стране чинили и председница Народне Скупштине Маја Гојковић, министар енергетике Александар Антић, привреде Горан Кнежевић, в.д. директор ЕПС - а Милорад Грчић, док је кинеску делегацију предводио Џанг Деђијанг, председник Сталног комитета Свекинеског Народног конгреса,. Кинески и српски званичници разговарали су о реализацији прве фазе Пакет пројекта ТЕ „Костолац Б“ и почетку реализације друге фазе.

Прва фаза кинеског кредитног аранжмана обухватала је ревитализацију термоблокова Б 1 и Б 2 и њихова снага и ефикасност подигнути су на по 350 мегавата. Изграђено је и постројење за одсумпоравање димних гасова са постојећих блокова, чија је вредност 130 милиона долара. Постројење је сада у режиму пробног рада и очекује се добијање употребне дозволе.

Након састанка Ана Брнабић је изјавила да је Кина велики партнер Србије, и да две државе раде на великим пројектима, међу којима је и костолачки. На реду је друга фаза која обухвата изградњу блока Б 3 од 350 мегавата и проширење Копа „Дрмно“ са садашње производње од 9 на 12 милиона тона угља годишње, на којој ће такође бити ангажована кинеска компанија ЦМЕЦ са својим подизвођачима попут „Крупа“ и „Сименса“.Реализација друге фазе почела је ове године на Површинском копу „Дрмно“ где се монтира нови БТО систем за откопавање и транспорт угља.  Изградња блока Б 3, требала би, према најавама, да почне два месеца, а рок за завршетак је 2020. година. Вредност инвестиција за другу фазу пројекта ТЕ „Костолац Б“ износе 715, 6 милиона долара. Из кредита кинеске Ексим банке обезбедиће се 608 милиона долара, док ће остало финансирати ЕПС. 

Премијерка је нагласила и да је за Србију веома важна чињеница да је “Србија једна од централних земаља за Кину на њиховом глобално важном пројекту „Један појас, један пут“ и да је позиционирана као централна земља за сарадњу између Европске уније и Кине. „То је привилегија и велики подстицај за српску привреду у свим секторима, енергетском, индустријском, инфраструктурном, културном... Србија и Кина сарађују на великом спектру других пројеката, од туризма до инфраструктуре. Један од најзначајнијих је свакако у Костолцу, као и железница Београд – Будимпешта. Надамо се већ на јесен и отварању  директног лета Београд – Пекинг. Очекујемо и велики помак у сарадњи у пољопривредном сектору. Разговори са кинеским представницима се воде и око културне сарадње и планирамо градњу Кинеског културног центра.

Премијерка, која се са кинеском делегацијом потом упутила у Железару Смедерево рекла је да је један од већих успеха Владе управо то што је у Железари сачувано директно око 5.000 радних места, а индиректно у Србији око 18. 000.