Архива новинских чланака

Шта након Скупштине?

Бурна седница Скупштине града Пожаревца одржана прошле среде, по свему што је на њој речено и закључено обележила је досадашњи мандат актуелне владајуће коалиције. Седницу је обележило неслагање СНС - аи СПС - а око извештаја о поплавама, који није усвојен. Упућене су жестоке критике на рад ЈП "Дирекција за изградњу", стање у ЈП "Љубичево" и ситуацију поводом изградње новог дечјег вртића. Затим, Скупштина показала да је она највиши орган власти, који контролише извршну власт и инсистира на одговорности и поштовању закона, и не служи само да потврди одлуке извршне власти. Речи председника Скупштине Банета Спасовића "Ви одговарате нама, а не обрнуто", после расправе са директором ЈП "Дирекција за изградњу" Славком Живковићем јасно говоре о томе.
Неусвајање извештаја Штаба за ванредне ситуације о поступању и предузетим мерама поводом мајских поплава коначно је ставило тачку и на расправе о раду Штаба. Неко ће рећи и да Штаб може радити перфектно, а да лоше напише извештај. Међутим, из читаве расправе је проистекло да је Штаб подбацио и у раду и у писању извештаја. Које и какве последице следе након тог закључка видећемо. Критикујући извештај и гласајући против његовог усвајања, СНС је показао да не жели да дели одговорност за пропусте за које није сам одговоран, као и да му одржавање блиских и стабилних односа са коалиционим партнером није први и једини приоритет. Небојша Јочић, председник ГО СНС Пожаревац изјавио је за говорницом да "Иако је СНС коалициони партнер, то не значи да ће аутоматски подржати све што други коалициони партнер одлучи". То важи и за изградњу дечјег вртића Чачалица, за шта је на Скупштини речено да има много мањкавости и малверзација.
Ако је неко и помислио да ће након шесточасовне расправе о раду штаба Скупштина на миран начин привести посао крају, преварио се. Права расправа уследила је тек тада. Најпре је усвојен извештај о реализацији буџета у првој половини године. Што се тога тиче, издвајамо речи начелника финансија Милана Дабића, који је изјавио да не треба гајити илузије да Пожаревац има велики буџет (близу 3, 5 милијарди динара), већ да је његов реалан буџет 2, 4 милијарде, а да су остало неутрошена средства из ранијих година. Одраније се могло наслутити да неће бити прихваћени извештаји о пословању ЈП "Топлификација" и ЈП "Љубичево". У поменутим предузећима било је доста проблема, нарочито у ЈП "Љубичево", које већ годинама тоне у све веће проблеме. Председник Скупштине Бане Спасовић изнео је запрепашћујући податак да је, почев од 2007. године 190 хектара земљишта из легата Кнеза Милоша у Љубићевом ушло у комасацију, док је још 12 хектара отуђено кроз повраћај пољопривредног земљишта у приватну својину, и наложио градском јавном Правобранилаштву да покрене процес враћања земљишта и покрене поступак против одговорних за то.
Рад ЈП "Дирекција за изградњу" је стална мета критика на Скупштини, али до последње у томе су предњачили одборници опозиције. Овог пута било је обрнуто. Поменутих милијарду динара пренетих средстава само показују да је претходних година урађено мало тога. Уместо да тај новац заврши у изградњи много чега што ће живот грађана учинити квалитетнијим, он стоји на рачуну, јер пројеката нема или се не реализују. Одборник Млађан Николић из одборничке групе СНС - а критиковао је рад ЈП "Дирекција за изградњу" и указао на високе цене асфалта приликом пресвлачења школског дворишта у Ћириковцу, од 2 500 динара по квадратном метру. Указао је и на високу цену реконструкције бине од 40 квадрата у Ћириковцу од 392.000 динара, која знатно одскаче од тржишне која по његовом мишљењу износи око 200 000 динара.
Одборник Иван Јовић из одборничке групе СНС - а такође је критиковао рад ЈП "Дирекција за изградњу", и изјавио да се радови на фекалој канализацији у МЗ Сопот у дужини од 80 метара изводе већ четири године. Додао је и да није прикључено око 40 домаћинстава на фекалну канализацију, иако је то предвиђено пројектом. Што се тиче израде тротоара од ОШ "Свети Сава" до касарне Сопот за то је урађен пројекат, опредељена средства, па се онда са радовима стало јер нема средстава.
- "Дато је 117 милиона динара за изградњу индустријске зоне, уз обећање извршне власти да ће доћи италијанска фирма" Нарди "и направити производни погон и запосли неколико десетина грађана. Од тога није било ништа, а "Нарди" је отишао у Смедерево ", додао је Јовић.
Најоштрији и најконкретнији у критикама био је председник Супштине града Пожаревца који је позвао на утврђивање одговорности надлежним државним органима. Он је додао и да је послао дописе и пријаве МУП - у за проверу рада ЈП "Дирекција за изградњу" и ЈП "Љубичево". Спасовић је нагласио да је на једном месту за пресвлачење 250 квадрата асфалта преко старог асфалта потрошено око 800.000 динара, за шта је могло бити урађено отприлике исто толико ауто пута. У Брадарца је на једном месту уместо одржавања асфалта асфалтирана једна нова улица, што није било у плану. Он је истакао да је од директора ЈП "Дирекција за изградњу" тражио извештај о поменутим инвестицијама. Председник Скупштине је показао пред одборницима "пројекат" једне нове улице, који је био нацртан руком на листу папира. Осврнувши се на ситуацију у МЗ Дрмно, која дугује скоро 50 милиона динара извођачу радова за топлификацију села. Уједно је затражио од Градског јавног правобранилаштва да испита ситуацију у Дрмно ио томе извести Скупштину града. "СНС инсистирати на спровођењу програма владајуће коалиције чије су главне тачке борба против корупције, реорганизација Дирекције за изградњу, планирање развоја Пожаревца и равномеран развој града и села", рекао је Спасовић.
Последња Скупштина је свакако донела нешто ново на политичкој сцени Пожаревца, јер су нас до сада политичари навикли на складно деловање владајуће коалиције, да на Скупштини углавном прође све што владајуће коалиција одлучи, а да притом одборници владајуће већине ништа не критикују. Међутим, критике које су упућивали одборници владајућег СНС - а, председник Скупштине Бане Спасовић и Весна Пејић, члан градског већа, нису ишле само на ручун СПС - а, већ и на рачун појединаца из СНС - а који учествују у раду извршне власти. Дакле, уколико извршна власт не ради свој посао, и проблеме не решава и гура их "под тепих", Скупштина нема намеру то да ради. Зато је потписнику ових редова тешко да се сложи са оценом 1 колеге из другог локалног медија који је, као главно обележје претходне седнице Скупштине, написао да се СНС понаша као опозиција. Пре ће бити да је Скупштина показала да је врховни орган власти и да не мора увек да аминује све што извршна власт стави пред одборнике. Што се СНС - а тиче, он се понаша као власт, тако да не треба да чуди то што његови одборници инсистирају на испуњењу програма коалиције, а при том не бежи од тога да критикује и позове на одговорност све, па и сопствене функционере ако не раде како треба. Уосталом, критике на Скупштини и јесу упућиване због нечијег нерада, или понашања за које се сумња да је било у супротности са законом или интересима града. СНС и СПС не морају и не могу увек иу свему да се слажу. И то је сасвим нормално, јер су те две партије програмски доста различите. Не мора ни свако неслагање да се медијски надувава и да се одмах предвиђа крах коалиције. Али се мора инсистирати на раду и одговорности, јер сви ми живимо у Пожаревцу и желимо да живимо боље у лепшем и сређенијима граду. И грађани, уосталом, очекују да власт ради у њиховом интересу и да испуњава програм који су подржали на изборима.
Да ли ће се последња седница Скупштине показати као преломна и као последицу донети свежу енергију и подстакнути на рад поједине представнике власти, а неке друге да одговарају или их лишити функција остаје да се види. Што се опозиције тиче, ње на Скупштини, ако се изузму повремена излагања одборника Драгана Стојадиновића и Драгана Радосављевића, као да није ни било.
Радио Пожаревац