Донета одлука о куповини "Шећеране"
Ова седница сазвана је по хитном поступку, јер рок за уплату депозита истиче 27. октобра. Да би се новац издвојио из градског буџета, било је неопходно сачувати његов ребаланс, што је изискивало доста времена због законске процедуре.
„Седница није могла раније да се одржи јер смо прво морали да добијемо све сагласности од државе и да припремимо сву документацију, због чега се радило 24 сата у последњих 20 дана“, рекао је Бане Спасовић, председник Скупштине града. Припрема документације је била и разлог што је седница почела са закашњењем. Одборници Демократске странке напустили су салу убрзо након почетка седнице незадовољни тиме што се на седници неће, као приоритетно питање, разматрати питање водоснабдевања. Поред њих, из истог разлога, из скупштинске сале изашли су и одборници СДПС-а.
Одборници који су остали у сали, једногласно су усвојили одлуку о куповини Фабрике шећера, за коју се уплаћује депозит од 272 милиона, односно 20 одсто од укупно процењене вредности од 1, 36 милијарди. Уколико ова куповина успе, погони ће бити понуђени инвеститорима, како би у њима покренули производњу и отворили радна места. То је свакако била централна тема скупштинског заседања, јер владајућа коалиција намерава да ревитализује стару индустријску зону, односно да на том простору уреди нове парцеле које би се понудиле инвеститорима. Земљиште на коме се налази Фабрика шећера је инфраструктурно опремљено, са решеним имовинско - правним односима, унето у планске акте као подручје намењено покретању производње и могло би релативно брзо да се стави у функцију и понуди заинтересованим инвеститорима. Иначе, ревитализација старе индустријске зоне једна је од кључних тачака програма СНС – а за Пожаревац, који је уграђен коалициони споразум.
Образлажући одлуку о уласку у поступак куповине Шећеране народни посланик Верољуб Арсић (СНС) рекао је да је сада тренутак да се она купи, и да је то улагање у будућност Пожаревца, који тренутно једноставно нема одговарајуће земљиште за изградњу озбиљне индустријске зоне. По његовим речима, постојећа новоизграђена зона је недовољна да обезбеди довољно производниих погона и радних места за мирну економску будућност града. На седници је усвојен и ребаланс 2 овогодишњег буџета, а усвојени су и ребаланси јавних предузећа. Центар за културу добиће 9,8 милиона за замену седишта у великој сали, која су постављена још пре 33 године. Ова средства требало је да се одобре током лета, али то се није десило, па ће због кашњења нова седишта бити постављена до фебруара наредне године.
На крају заседања изгласана је и смена директора Дома здравља, Милоша Самарџића, јер на јунској седници нису усвојени извештаји о раду ове установе. Уместо Самарџића, на чело Дома здравља, као вршилац дужности, дошао је некадашњи радник ове здравствене установе, Драган Ракић, професор у Медицинској школи у Пожаревцу. У јуну нису усвојени извештаји ни Туристичке организације Пожаревац, па се очекује смена директорке Даворке Митровић. Како је најавио Бане Спасовић, председник Скупштине града, њена смена могућа је на наредној скупштинској седници, јер би до тада требало да усагласе предлог кандидата за вд директора са коалиционим партнерима.
Усвојени су и елаборат о отуђењу грађевинског земљишта са циљем изградње Прекршајног суда и трафо станице са циљем дугорочног решавања проблема са снабдевањем електричном енергијом. Инвестиција изградње поменуте трафостанице вредна је око 6 - 7 милиона евра.
С. Стојадиновић, Новине Округ