Вести

СНС против усвајања извештаја Штаба за ванредне ситуације

Одборници Српске напредне стране у Скупштини града Пожаревца нису подржали извештај Штаба за ванредне ситуације о поступању током мајских поплава, чиме је стављена тачка на расправе о раду Штаба, које су трајале готово шест месеци.
После дугачке дискусије која је трајала од 10 часова са паузама, Скупштина је одбацилила извештај са 26 гласова против и 19 за. Против извештаја гласали су одборници СНС - а, СДП - а, док су за били окупљени око коалиције СПС - ПУПС и два одборника ДС - а. Остали одборници ДС - а били су уздржани. Одбијање извештаја од стране одборника СНС - а прва је велика појава неслагања у владајућој коалицији. Одборници СНС - а остали су при ставу да извештај није урађен како треба, као и да рад Штаба за ванредне ситуације није био адекватан. Такође су инсистирали на питању одговорности за рад, као и планирању у будућности, како се сличне ситуације не би поновиле. Чланови Штаба за ванредне ситуације настојали су да покажу да је Штаб радио по закону и да је учинио све што је било у његовој надлежности да се сачувају животи и имовина.
Преносимо део дискусије: Представљајући извештај Штаба, градоначелник Пожаревца Миомир Илић изјавио је да се Штаб за ванредне ситуације придржавао својих законских обавеза, као и да је његова надлежност била израда Плана за одбрану од поплава само на Речичка потоку, као и потоку у Кличевцу. За водотокове првог реда, у које спадају Дунав, Велика Морава и Млава одговорни су републички органи, ЈП Водопривреда и Ђердап, а не локална самоуправа, чија је дужност да им помаже у раду. Он је додао и да је градски Штаб за ванредне ситуације био у сталном заседању током поплава и одржао 18 седница током ванредне ситуације. У априлу је дошло обавештење да се сви субјекти задужени за одбрану од поплава припреме. Тада је одржана седница Штаба, на којој је од стране надлежних органа наложено да упозоре све надлежне чиниоце да стално прате водостај и извештавају Штаб.
"Грађани су сами претходних година пробијали делове насипа, што је кажњиво, и против њих су поднете пријаве од стране државних органа. Приликом евакуација становништва помоћ су пружили сви, од председника месних заједница, одборника и волонтера, док је за евакуацију стоке ангажовано довољно механизације, ау послу су очествовали и фирме Унион МЗ и Храстовача. Он је додао и да је било грађана који нису желели да се евакуишу.
У Костолцу је постојао посебан Штаб за одбрану термоелектрана. Извршена је и допуна извештаја, на основу документације коју могу да погледају сви. Што се тиче састанка са министром рударства и енергетике Александром Антићем и директором ПД ТЕКО Костолац Драганом Јовановићем, на коме се расправљало о заштити термоелектране, а на коме градоначелник није био присутан, он је изјавио да није био у могућности да дође, јер није имао возило на располагању.
Градоначелник је изјавио и да су на различитим водотоковима предвиђене различите мере одбране од поплава, као и да је до изливања Млаве дошло у читавој дужини насипа од Калишта до Маљуревца. Негде је насип подигнут до нивоа изливања једном у сто година, негде једном у 75 година, а негде једном у 25 година. Штаб је учинио све што је било у његовој надлежности да заштити грађане. Извршена је евакуација становништва у угроженим насељима. Штаб је обезбедио додатно људство, механизацију и материјал. Санација терена је урађена у потпуности и на време, и није било зараза и угрожавања људских живота. Што се тиче трошкова, потрошено је око 35 милиона динара. Након поплава на водоводну мрежу прикључено је село Маљуревац ", рекао је Миомир Илић.
Градоначелник је додао и да се годинама није улагало у објекте, као и да не постоји служба попут некадашње цивилне заштите, за које се видело колико недостају.
Небојша Јочић, испред Српске напредне странке изјавио је да је извештај стигао после доста времена (сест месеци) и натезања. "У извештају постоје активности које су предузете, али не и ефекти онога што је урађено. Постоје одговорна лица, али не и анализа њиховог рада, шта су могли, а шта нису могли да ураде. Он је додао и да је по закону обавезно да локална самоуправа има локални оперативни план за одбрану од поплава, кога нема. План је обавезан и за водотокове првог реда. Када се све сагледа, у извештају не стоји шта се радило, како се радило и које био за шта одговоран. Основно је питање - који су проблеми уочени када се настала ванредна ситуација и шта је то превазишло наше могућности да делујемо. Ако нисмо имали оперативни план, по ком плану смо онда радили. Да ли имамо оператвни план за одбрану од поплава у 2014. години и дали ћеми имти план за 2015. Иако је СНС коалициони партнер, то не значи да ће она аутоматски подржати све што други коалициони партнер одлучи. Извештај није дефинисао основне проблеме, ау њему не стоји ни шта ћемо радити у будућности уколико се то понови. У питању су животи људи и њихова имовина. Ми нећемо гласати за извештај и сматрамо да је неопходно у даљем периоду дефинисати приоритете, донети оперативни план и определити средства у складу са могућностима да се уради све што је у нашој могућности у одбрани од поплава ", рекао је Јочић
Иван Јовић, одборник СНС - изјавио је да извештај није извештај о одбрани од поплава, већ извештај о евакуацији, јер никакве мере нису предузете за одбрану ових насеља. Није било ни ванредне ни редовне одбране од поплава, након којих следи евакуација. Чекало се да места буду поплављена, и онда се прешло на план евакуације. Поново се десило да су 31. јула биле обилне падавине и ванредна ситуација, када се видело да ништа у међувремену није урађено, изјавио је између осталог Јовић.
Слађан Стевић, заменик команданта штаба и руководилац оперативне групе за одбрану од поплава, изјавио је да Штаб за ванредне ситуације има оперативни план за одбрану од поплава на водотокове другог реда, и да је за водотокове првог реда надлежна држава, а не локална самоуправа. "Река Млава спада у водотокове првог реда, и за њу је надлежна држава, и кривично је дело радити нешто на њима. У нашој надлежности било је само праћење водостаја. Ја сам био пет дана у Маљуревцу и није тачно да нико из штаба није био на терену. Познајемо сваку критичну тачку и знамо тачно какав проблем може да настане. Кроз Маљуревац и Бубушинац (небрањени део) прошло је око 80 милиона кубика воде и се никада није десило. Имали смо нову и ненормалну ситуацију. Не постоји план који ће сваку ситуацију да предвиди. Тада се мора импровизовати иу тим тренуцима боље је донети и погрешну одлуку него никакву одлуку. Ми немамо ни једно повређено нити погинуло лице, што говори о раду Штаба. Људе смо на силу износили из кућа, и то се дешавало. Све је то одрађено. Што се тиче струке, посао смо радили како је требало, чак смо и похваљени ", изјавио је између осталог Стевић.
Реплицирајући Слађану Стевићу, одборник СНС - а Иван Јовић изјавио је да се за све што је учињено мора преузети одговорност, и да се не може вечито крити иза закона, као изговор да се баш ништа не ради. То не може да буде оправдање на нерад. "Шта би се десило да је неко погинуо или био тешко повређен, ко би онда био одговоран? Република ", изјавио је између осталог Јовић.
На крају дискусије градоначелник је изјавио да је у стању да објасни шта је чија надлежност, и да је предложио да се следеће године издвоји 8 милиона динара за заштиту наесља Маљуревац и Брадарац.
Бане Спасовић, председник Скупштине града Пожаревца истакао је да је извештај пре свега о томе шта се десило и које мере су предузете. Додао је и да поједини чланови Штаба нису изабрани по прописима, као и да је под знаком питања да ли је имао легитимитет о увођењу мера које је уводио. Према његовим речима извештај је морао да буде много детаљнији, и заменик градоначелника је морао по закону да буде члан Штаба. "Оперативни план постоји, и он је још увек важећи, иу њему постоји одредба да се под водотоковима у надлежности локалне самоуправе налази и стао корито реке Млаве. Основно питање је шта је урађено пре, за време и после поплава. Било је довољно времена да се предузму адекватне мере. Чланови Штаба нису дежурали у Штабу, већ су то често то чинила техничка лица. Чланови Штаба нису имали евиденцију о броју и количини материјално - техничких средстава, иако је у закону назначено да је мора имати. Припремне радње нису биле извршене како треба, нити су насипи проверавани и поправљани на време. У извештају не стоји ни колико је потрошено песка, џакова, колико је ангажовано камиона, механизација ... Није испоштован ни захтев Скупштине да јој се достави извештај ", изјавио је председник Скупштине. Спасовић је рекао и да је било много субјективних и објективних проблема на терену, као и да је било случајева да нема сарадње са мештанима. Одводни канали су затрпавани, нису одржавани. Такође, чланови Штаба нису дежурама, нити је било одговарајуће комуникације и координације међу њима. Основни проблеми били су у координацији и предвиђању одређених ситуација. "Основно питање је да ли је Штаб усвојио извештај или је то извештај само команданта Штаба? Немамо ни закључка у вези извештаја, да ли је он усвојен или не. Он није прошао на градском Већу. Извештај је морао на време да буде достављен Скупштини, јер су одређена радна тела морала да дају мишљење на њега. Лично не могу да подржим усвајање оваквог извештаја. То није политичка одлука, већ лични акт сваког одборника који треба да каже да ли је урађено све што је требало "додао је Спасовић.
Иван Јовић, одборник СНС - а цитирао је после извесног времене делове саопштења Штаба за ванредне ситуације Смедерева, у којима је стојало да је тај Штаб интервенисао и на водотоковима првог реда.
Дискусија се потом продужила изношењем ставова одборника о питањима након поплава, пружања помоћи угроженима, да би се на крају приступило гласању.