Век оснивања Прве српске пилотске школе у Пожаревцу
Стогодишњица оснивања прве српске пилотске школе у Пожаревцу, обележена је у Свечаној сали градског здања, у организацији Аеро клуба Пожаревац и Скупштине града Пожаревца. Тим поводом, Пожаревац је угостио низ најзначајнијих личности српског ваздухопловства, као и велики број заљубљеника у ваздухопловство из Пожаревца.
Помоћник министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и председник Аеро клуба Пожаревац Зоран Илић подсетио је присутне, да је пре једног века на једној ливади дугој 600 метара, на локацији данашњег хиподрома у непосредној близини пруге, Ратна ваздухопловна команда одлучила да формира прву пилотску школу у Србији. „Многи пилоти су претходно школовани у Француској, док су тадашњи авиони су били направе које својим перформансама нису омогућавале оно што ми данас са нашим авионима радимо“, рекао је Илић.
У име Скупштине града Пожаревца, високе званице поздравио је председник Бане Спасовић изразивши задовољство што присуствује свечаности која на најбољи начин указује на положај и значај Пожаревца у историји Србије, па и светског ратовања. „Како често сами умањујемо значај нашег града, податак да данас у овом прелепом Милошевом здању обележавамо сто година од оснивања прве српске пилотске школе, природно демантује те тврдње. Наређењем команданта Ваздухопловне команде и са првим пробним летењем са аеродрома у Пожаревцу, у пролеће 1915. године, наш град је уписан златним словима у историју српске авијације. Тај избор не може се подвести под стицај околности или случајности, јер је опште познато да војска своје одлуке доноси искључиво ношена јасно дефинисаним стандардима и доктрини. Овај историјски догађај нам недвосмислено показује да је наш град спреман за имплементацију нових технологија, јер када смо тада као пионири у новој области и у ванредним околностима положили испит, морамо и данас и себи и свом граду пронаћи то семе које ће нас оснажити за ова велика дела. Наравно, не говорим о рату, већ о свим сегментима развоја друштва“, истакао је Спасовић.
Пожаревац и данас има свој аероклуб, а мали аеродром се налази у Костолцу, поред ресторана Драгуљ. Чланови аероклуба направили су кратак филм који је приказан на скупу
За лични допринос у развоју ваздухопловства и очувању традиције пожаревачког краја, Скупштина града Пожаревца поводом великог јубилеја доделила је захвалнице: Зорану Петровићу, Славиши Николићу, Драгиши Томићу, Драгану Трнавцу, Звонимиру Митићу, Петру Чабовићу, Александру Лођиновићу, Слађану Стојићевићу, Миланки Николић, Николи Оцокољићу, Марку Оцокољићу, Ивану Милојковићу, Саши Пауновићу, др Јасмини Николић, Драгану Шалеру, Драгану Крстићу, Предрагу Илићу, Ненаду Илићу, Драгољубу Јанковићу - Макију, Марку Јанковићу, Синиши Радојчићу.
Скупу су присуствовали директор Дирекције директората цивилног ваздухопловства Александар Бодић, генерални директор Ер Србије Бранислав Маловић, директор одржавања Аеродрома Никола Тесла Драган Димитријевић, генерални директор ЈАТ Технике Мирослав Мусулин, генерални директор ЈАТ Привредне авијације Александар Стефановић, представници авио компанија које се баве нередовним авио превозом и аеро клубова, пилоти из пожаревачког краја, војни пилоти ратног ваздухопловства.