Вести

Велика улагања у водоводну инфраструктуру

Председник Градског одбора СНС Пожаревац Бане Спасовић је на редовној конференцији за медије представио досадашње акције Месних одбора пожаревачких напредњака. Затим је најавио директора ЈКП Водовод и канализација Александра Димитријевића да представи досадашњи рад и планове овог предузећа. Најављени су капитални пројекти из области водоснабдевања и одвођења, сакупљања и пречишћавања отпадних вода за које ће помоћи и држава: Извориште „Кључ“ у Пожаревцу капацитета 300 л/с воде, извориште „Ловац“ у Костолцу постројења за пречишћавање подземне воде до квалитета за пиће, извориште Меминац –Ревитализација постројења Реверсне осмозе, резервоар „Тулба“ И фаза, 2000 м3 са црпном станицом у Пожаревцу, Постројење за пречишћавање отпадних вода града Пожаревца. Изградњом постројења за припрему воде за пиће на изворишту „Кључ“ у Пожаревцу, сем стабилизације водоснабдевања града,  стичу се услови за водоснабдевање сеоских насеља на југу, Лучице, Пругова и Пољане који немају уређен систем водоснабдевања. Објекти који се граде за водоснабдевање ова три сеоска насеља користиће за даљи развој и изградњу  водоводне мреже за сеоска насеља на источном ободу општине и повезивање са ИИ висинском зоном Пожаревца. Израђеном техничком документацијом је предвиђен јединствени систем даљинског надзора и управљања системом прикупљања и одвођења отпадних вода Пожаревца са приградским насељима, укључујући и објекте у надлежности радне једнице Костолац. 

ЈЕДИНСТВЕНИ СКАДА НАДЗОРНО-УПРАВЉАЧКОГ СИСТЕМА У ЈКП “ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА” ПОЖАРЕВА

Будући систем надзора и управљања треба да обезбеди аутоматизацију појединих делова система, мерење појединачних параметара и даљински надзор и управљање, што ће сигурно допринети квалитету управљања водама и смањењивању трошкова експлоатације, као и повећању брзине одзива при решавању хаваријских ситуација. Осим тога, систем треба да донесе унапређење у сталним напорима заштите животне средине и то кроз сигурно и безбедно одвођење отпадних вода и тренутну детекцију евентуалних безбедносних ризика, као и оптимално газдовање сировом водом. Новопројектовани Јединствени СКАДА надзорно-управљачки систем треба да обезбеди прикупљање података, архивирање и припрему извештаја, који ће помоћи надлежним институцијама да доносе квалитетне одлуке о примени адекватних мера и ефеката спроведних акција у области заштите вода. Пројектном документацијом је предвиђена и друга фаза реализације пројекта која пре свега обухвата увођење разуђених локалних сеоских водоизворишта (Кличевац, Брадарац, Летњиковац), као и секундарних делова основног система водоснабдевања и каналисања отпадних вода на територији читавог Града ( Друга висинска зона-резервоари, трећа висинска зона-резервоари, извориште Меминац, фекалне црпне станице на територији Општине Костолац). 

Димитријевић је још додао да је ове године забележена рекордна потрошња воде преко 25 000 кубика дневно, али примењеном технологијом грађани нису осетили недостатак воде осим у неколико случајева где је било кварова на електричној мрежи. Када је у питању квалитет воде он је свих ових месеци био добар количина нитрата је била у дозвољеним количинама између 35 до 37 милиграма по литру што је знатно испод дозвољене границе. Проблеми са висинском зоном решиће се већ поменутом изградњом на Тулби зато што постојећи резервоар је био планиран за живинарску фарму и 150 домаћинстава а сада их је прикључено око 2000. Решени су проблеми са здравом пијаћом водом у Старом Костолцу и Дрмну а прикључиће се на исти водовод и Брадарац, Маљуревац, Бубушинац. Ревитализацијом водоизворишта Меминац омогући ће се додатна количина воде и уједно ће се бранити водоизвориште Клуч од загађења. У 2018. и 2019.години замењено је 13,4 километара азбестних цеви а тренутно се ради на мењању 3,4 километра цеви. У наредној години је планирано да се мењају азбестне цеви још у 5 улица. Радови су у току код Стишке улице на црпној станици која је основа за фабрику за прераду вода као и две црпне станице у Костолцу и насељу Канал.